Chirurg Szczękowy Poznań

Chirurgia stomatologiczna w Poznaniu jako główna dziedzina stomatologii.

Do zadań chirurgii stomatologicznej należy operacyjne leczenie chorób jamy ustnej oraz przyległych obszarów twarzoczaszki. Leczenie operacyjne zmian chorobowych w ramach chirurgii stomatologicznej obejmuje zabiegi chirurgiczne w obszarach zębów, tkanek miękkich jamy ustnej oraz sąsiadujących okolic.

Do obowiązków lekarza chirurga należy poinformowanie pacjenta o zasięgu zabiegu, jego przebiegu, tak by pacjent był przygotowany na wszelkie niedogodności, zarezerwował odpowiednią ilość czasu.

 Zabiegi chirurgii stomatologicznej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, co eliminuje ból w trakcie zabiegu oraz zaraz po nim.

 

Zazwyczaj, chirurgia stomatologiczna pacjentom kojarzy się z usuwaniem zatrzymanej ósemki, a jednak profil zabiegowy obejmuje też wycinanie dziąsła oraz usuwanie różnych zmian w obrębie zębów, wycinanie tzw. torbieli zastoinowych oraz zmian na błonach śluzowych o niewielkiej powierzchni, podcinanie wędzidełka wargi i języka.

Ponadto, chirurgia stomatologiczna ściśle związana jest z działem protetyki stomatologicznej, dzięki której istnieje możliwość odbudowy zniszczonych części naszego uzębienia.. Są to zabiegi wstawiania implantów, koron lub licówek na zęby, do tego często niezbędna jest pomoc chirurga, który odpowiednio przygotuje miejsce pracy stomatologa, czyli tkanki do wszczepienia części zębów.

Chirurg szczękowo-twarzowy oraz chirurg stomatolog kojarzeni z wyrywaniem zębów- i mimo, iż obie związane są z zabiegami w obrębie jamy ustnej, to różnią się od siebie w pewnym stopniu.


Kim jest chirurg stomatolog?

Specjalista chirurgii stomatologicznej leczy prawie wyłącznie schorzenia pojawiające się w obszarze jamy ustnej pacjenta. Każdemu pacjentowi, lekarz tej specjalności, kojarzy się z ekstrakcją zębów, w tym zatrzymanych ósemek. Jak okazuje się, zakres działania leczniczego chirurga stomatologicznego jest znacznie szerszy.

Zazwyczaj zabiegi chirurgi stomatologicznej odbywają się w znieczuleniu miejscowym, w przeciwieństwie do chirurgii szczękowo twarzowej.

Chirurg stomatolog zatroszczy się o wyleczenie wielu stanów chorobowych związanych z naszymi zębami, takimi jak wycinanie dziąsła, usuwanie zmian zębopochodnych czy nacinanie ropni.

Ponadto, w zakresie jego kompetencji leży wycinanie niedużych zmian w obszarach jamy ustnej i w samej jamie, takich jak torbiele zastoinowe, zmiany chorobowe na błonach śluzowych, czy zabiegi na śliniankach. Chirurg stomatolog jest również specjalistą, który wszczepi nam implanty zębowe oraz zamontuje protezy.

Chirurgia szczękowo-twarzowa-bardziej wymagająca siostra chirurgii stomatologicznej.

Chirurgia szczękowo-twarzowa to część zabiegów chirurgii stomatologicznej, ale także bardziej złożone przypadki wymagające leczenia, gdy to wiele z zabiegów musi odbywać się na sali operacyjnej, a pacjent jest poddawany znieczuleniu ogólnemu.

Zabiegi chirurgii szczękowo-twarzowej swoim zakresem obejmują:

  • chirurgię urazową, kiedy to chirurg szczękowo-twarzowy leczy wszelkie urazy twarzoczaszki, złamania szczęki, oczodołów, żuchwy, zwichnięcia żuchwy. Z tego typu obrażeniami pojawiają najczęściej w wyniku wypadków komunikacyjnych;
  • chirurgię onkologiczną, gdy chirurg stomatolog zajmuje się nowotworami umiejscowionymi w kościach żuchwy czy czaszki-leczy zarówno zmiany złośliwe, półzłośliwe, o szerokim spektrum.. W przypadku usuwania zmian chorobowych, które objęły większy obszar twarzoczaszki, chirurgia szczękowo-twarzowa przychodzi z pomocą w kwestii rekonstrukcją wyciętych części. Zapewnia to pacjentom nie tylko komfort mówienia i jedzenia, gryzienia, ale przede wszystkim odbudowę samooceny, często nadwyrężonej poważną chorobą;
  • procedury ortognatyczne i ortodontyczne realizowane we współpracy z ortodontą; cieszą się one dużym powodzeniem; dzięki nim pacjent uniknie przeciążania zębów oraz deformacji stawów skroniowo-żuchwowych oraz odzyska komfort jedzenia oraz mówienia;
  • leczenie wad szczękowo-twarzowych oraz zaburzeń rozwojowych, w tym zaawansowanych stanów i wad genetycznych, np. rozszczepy podniebienia czy warg; wad zgryzu.
  • leczenie poważniejszych dolegliwości, takich jak: usuwanie zatrzymanych zębów, nacinanie dużych ropni, itp.


Patrząc na obszary medycyny, w których porusza się chirurg szczękowy, należy podkreślić

szeroki zakres wiedzy, jakim musi on dysponować, a są to zagadnienia z dziedzin stomatologii, chirurgii ogólnej, estetycznej, onkologii, a nawet okulistyki, laryngologia czy neurochirurgia.


Share by: